Nimbus 16 vs Nimbus 17

Kategorie

nimbus_17

Jest już nowy Nimbus 17. Oto krótkie podsumowanie różnic z 16.

Waga i rozmiary.

Tutaj nie ma żadnych różnic. Masa buta, drop, profil, wymiary podeszwy. Nic się nie zmienia.

Cholewka

Tutaj spora zmiana. Te zmiany są widoczne gołym okiem. Widać, że nowy mesch jest bardziej zwarty, wzmocnienia wyglądające niczym mozaika mające poprawiać trzymanie cholewki są naniesione na mesch metodą termiczna. Zapiętek prawie bez zmian (konstrukcja i twardość).

nimbusporownanie2

Podeszwa środkowa

Tutaj największe zmiany. Asics mówi, że to nowa większa ilość żelu i nowa, lepsza kombinacja dwóch pianek (Super SpEVA i Super Solyte) ale to byłoby trudne do zweryfikowania bez dokłądnych pomiarów. Na szczęście dysponując przyrządami z katalogbiegowy.pl jesteśmy w stanie to zweryfikować. I rzeczywiście, te zmiany są znaczne.

 

nimbusporownanie

Widać, że nowy Nimbus jest butem znacznie miększym (bardziej się ugina). Dla obciążenia 90 kg jest w tym momencie najmiększym butem jaki mamy w katalogu. W podeszwę wmontowany jest plastikowy mostek (Guidance Trusstic). W porównaniu do modelu 16 jest nieco bardziej elastyczny, daje stopie trochę więcej swobody ale to będzie jest raczej niewyczuwalne w normalnym bieganiu, choć w pomiarach też widać różnicę: sztywność wzdłużna starego modelu (uginamy podeszwę o 10 mm i badamy siłę jaką but się przeciwstawia) to w naszym teście 200 [N] a nowy model to 170 [N].

Podeszwa zewnętrzna

Twardość gumy bieżnika bez zmian, 50 w skali Shore A. I taka ciekawostka związana z bieżnikiem: bieżnik zmienił obraz i w tym momencie ma mniejsze pole powierzchni. Jeśli zapytacie się jakie to ma znaczenie – powiemy, że nie jesteśmy pewni, ale powinno to skutkować lepszym trzymaniem na śliskiej nawierzchni w nowym Nimbusie (stary lepiej przylega do suchego podłoża).

nimbus_zewn

NIMBUS 16

NIMBUS 17

 

nimbusy2